Published: Feb 03, 2011 8:45 PM EST
Updated: Feb 03, 2011 5:33 PM EST

LEE COUNTY, Fla - Tickets are now available for the Young Artists Awards Gala at the Broadway Palm Dinner Theatre on Sunday, March 13.

The event, showcasing the area’s best young performers in dance, drama, classical voice, contemporary voice/musical theatre and instrumental music, opens with dinner at 6 PM and the show, hosted by Lois Thome of WINK-TV, starting at 7:30.

Featured will be 22 individuals selected from two full days of auditions at the Alliance for the Arts on January 22 and 29, as well as selected group performances.  Over $20,000 in savings bond scholarships will be awarded.  A silent auction will also be held.

Now in its eighth year, The Young Artists Awards is a not for profit performing arts education, audition, performance and scholarship program for students from throughout Southwest Florida.  More information can be found on our website at www.youngartistsawards.org

Tickets are $40 and are available in person at the Broadway Palm Dinner Theatre Box Office, by calling 239-278-4422 or online at www.broadwaypalm.com

The winners:

Contemporary Voice/Musical Theatre

Ages 8-12

Finalist                  Callie Atkinson-Cypress Lake Middle

Finalist                  Victoria Byrd-Booker Middle

Runner-up            Celeste Robrahn-Cypress Lake Middle

Ages 13-16

Finalist                  Samuel Bostic-Lehigh Senior High

Finalist                  Sarah Daigle-North Fort Myers High

Runner-up            Halie Boling-Cypress Lake High

Ages 17-21

Finalist                  Elizabeth McCawley-North Fort Myers High

Finalist                  Tyla Rodrigo-North Fort Myers High

Runner-up            Kayla Fischl-Cape Coral High

Instrumental Music

Ages 13-16

Finalist                  Daria June Park-Mariner High

Finalist                  Kyle Fauerbach-Lehigh Senior High

Runner-up            Misty Drake-Homeschooled

Ages 17-21

Finalist                  Abigal Bueltel-Homeschooled

Finalist                  Gabriel Wallace-Palmetto Ridge High

Runner-up            Nathaniel Cornell-Barron Collier High

 

 

Dance

Ages 8-14

Finalist                  Sarah Nelson-North Fort Myers High     

Finalist                  Gabriella Martina-Homeschooled

Runner-up            Sadie Reichenbach-Gulf Elementary

Ages 15-21

Finalist                  Sarah White-Riverdale High

Finalist                  Sierra Espie-Homeschooled

Runner-up            Annie Gaddis-Fort Myers High

Drama

Ages 13-16

Finalist                  Jordan Pilant-Canterbury School

Finalist                  Tom Short-Cypress Lake Middle

Runner-up            Noelle Aparte-North Fort Myers High

Ages 17-21

Finalist                  Tyla Rodrigo-North Fort Myers High

Finalist                  Haely Jardas-American University

Runner-up            Stone Crockett-Cape Coral High

Classical Voice

Ages 13-16

Finalist                  Selena Masters-Lehigh Senior High

Finalist                  Isabella LeVan-North Fort Myers High

Runner-up            Peyton Davis-Cypress Lake High

Ages 17-21

Finalist                  Lorena Vargas-FGCU

Finalist                  Jaime Taveras-FGCU

Runner-up            Elizabeth McCawley-North Fort Myers High